حد برش پایه نظیر با تسلیم کامل سازه (حداکثر ظرفیت جانبی)

حد برش پایه نظیر با تسلیم کامل سازه (حداکثر ظرفیت جانبی)

نسبت حد برش پایه تسلیم کامل سازه به حد برش پایه طراحی سازه برابر با همان مقدار اضافه مقاومت ساختمان خواهد بود. هرچقدر که این مقدار  اضافه مقاومت محاسبه شده از تحلیل غیرخطی به مقدار اضافه مقاومت ارائه شده توسط استاندارد 2800 نزدیک باشد به همان اندازه نیز شکل‌پذیری ساختمان بیشتر خواهد بود. همان طور که قبلا در "حد برش پایه نظیر با تشکیل اولین مفصل پلاستیک ساختمان" اشاره شد مقدار اضافه ظرفیت سازه بین حدود 1و 2 در محدوده خطی از رفتار ساختمان رخ می‌دهد. ولی بخشی از اعظمی از اضافه ظرفیت در محدوده بین حدود 2 و 3 می‌باشد که اضافه مقاومت در این محدوده به درجه نامعینی ساختمان و سخت شوندگی مجدد مصالح بستگی دارد. برای استفاده از این اضافه ظرفیت بایستی حتما ساختمان وارد محدوده فرا ارتجاعی شود. در زیر کلیپ تشریح این حدود را می‌توانید مشاهده کنید:

 

فیلم تشریح برش پایه حد طراحی ساختمان در استاندارد 2800

فیلم تشریح برش پایه حد تشکیل اولین مفصل پلاستیک در ساختمان

فیلم تشریح برش پایه حد تسلیم ساختمان

 

دانلود جزوه فصل اول دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای مهندس قدرتی : مبانی بنیادین در مهندسی زلزله و طراحی ساختمان

دانلود بخش اول از جزوه فصل دوم دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای مهندس قدرتی : روند تحلیل استاتیکی غیرخطی (پوش‌آور)

 

این مطالب بخش‌هایی از دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای می‌باشد. در این دوره به صورت کامل به بررسی این مفهوم پرداخته می‌شود. همانطور که در جدول عکس مربوط به این مقاله نشان داده شده است کنترل این ضابطه برای طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای با یکدیگر متفاوت می‌باشد. پیوست دوم استاندارد 2800 که ضوابط طراحی براساس عملکردی را مطرح می‌کند برای به دست آوردن ظرفیت کاهش نیروی زلزله به دلیل شکل‌پذیری از ضریب رفتار سازه استفاده می‌کند در حالی که استاندارد ASCE41 و نشریه 360 این پارامتر را از منحنی ظرفیت سازه به دست می‌آورند.

دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای براساس هر دو نرم افزار Sap2000 , Etabs آموزش داده می‌شود. در این دوره طراحی عملکردی براساس پیوست دوم استاندارد 2800 و بهسازی لرزه‌ای براساس نشریه 360 و ASCE41 انجام می‌شود. جزوه کامل کل دوره بالغ بر 1300 اسلاید در اختیار شرکت کنندگان دوره قرار داده می‌شود. در این دوره پروژه‌های کامل قاب خمشی بتنی، دیوار برشی بتنی، قاب خمشی فولادی و انواع مهاربندهای CBF و EBF به صورت گام به گام آموزش داده می‌شود.

Leave a comment

filter html

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.