رفتار غیرخطی *مقطع* برای طراحی عملکردی و مقاوم سازی

رفتار غیرخطی *مقطع* برای طراحی عملکردی و مقاوم سازی

: Section Nonlinearity 

برای محاسبه رفتار غیرخطی یک مقطع نیاز به رفتار غیرخطی مصالح می‌باشد. بنابراین رفتار غیرخطی مقطع یک مرتبه بالاتر از رفتار غیرخطی مصالح می‌باشد. رفتار غیرخطی مقطع از آنالیز ممان انحنای مقطع حاصل می‌شود. برای آنالیز مقطع نیاز به رفتار دقیق تنش-کرنشی مصالح فولادی و بتنی می‌باشد. مطابق با شکل بایستی رفتار بتن محصور (بتن هسته) و بتن غیرمحصور (بتن کاور) مشخص باشد، رفتار بتن هسته وابسته به چیدمان و مقاومت تسلیم آرماتورهای عرضی می‌باشد. با فرض یک انحنای مشخص، می‌توان باتوجه به فرمول تعادل نیروی محوری، مقدار تارخنثی صحیح را برای این انجنا به دست آورد، در ادامه براساس مقدار انحنا و عمق تارخنثی به دست آمده می‌توان مقدار ممان وارده به مقطع را محاسبه کرد. زوج مرتب‌های (ممان و انحنا) را می‌توان در یک نمودار ترسیم کرد که همان منحنی ممان - انحنای مقطع خواهد بود.

ویدئوی کامل طراحی عملکردی تیرهای بتن‌آرمه براساس ASCE41-17 و نشریه 360

رفتار غیرخطی *مصالح* برای طراحی عملکردی و مقاوم سازی

 

 

دانلود جزوه فصل اول دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای مهندس قدرتی : مبانی بنیادین در مهندسی زلزله و طراحی ساختمان

دانلود بخش اول از جزوه فصل دوم دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای مهندس قدرتی : روند تحلیل استاتیکی غیرخطی (پوش‌آور)

 

این مطالب بخش‌هایی از دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای می‌باشد. در این دوره به صورت کامل به بررسی این مفهوم پرداخته می‌شود. همانطور که در جدول عکس مربوط به این مقاله نشان داده شده است کنترل این ضابطه برای طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای با یکدیگر متفاوت می‌باشد. پیوست دوم استاندارد 2800 که ضوابط طراحی براساس عملکردی را مطرح می‌کند برای به دست آوردن ظرفیت کاهش نیروی زلزله به دلیل شکل‌پذیری از ضریب رفتار سازه استفاده می‌کند در حالی که استاندارد ASCE41 و نشریه 360 این پارامتر را از منحنی ظرفیت سازه به دست می‌آورند.

دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای براساس هر دو نرم افزار Sap2000 , Etabs آموزش داده می‌شود. در این دوره طراحی عملکردی براساس پیوست دوم استاندارد 2800 و بهسازی لرزه‌ای براساس نشریه 360 و ASCE41 انجام می‌شود. جزوه کامل کل دوره بالغ بر 1300 اسلاید در اختیار شرکت کنندگان دوره قرار داده می‌شود. در این دوره پروژه‌های کامل قاب خمشی بتنی، دیوار برشی بتنی، قاب خمشی فولادی و انواع مهاربندهای CBF و EBF به صورت گام به گام آموزش داده می‌شود.

 

Leave a comment

filter html

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.