مقاوم سازی با ژاکت فولادی و ژاکت بتنی

مقاوم سازی با ژاکت فولادی و ژاکت بتنی

روش مطلوب مقاوم‌سازی وابسته به پروژه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. چون هرکدام از روش‌های مختلف مزایا و معایب خود را داشته که ممکن است هر کدام از مزیت‌ها در پروژه‌ خاصی اهمیت داشته باشد.

1-مقاوم‌سازی به روش ژاکت بتنی ‌

یکی از روش‌های مرسوم مقاوم‌سازی سازه‌های بتنی، استفاده از ژاکت‌ بتنی می‌باشد. وابسته به روش اجرای ژاکت‌های بتنی، این روش می‌تواند ظرفیت باربری خمشی و برشی ستون‌های بتنی را افزایش دهد. به دلیل افزایش محصورشدگی ستون، این روش باعث افزایش شکل‌پذیری ستون‌های بتن‌آرمه  خواهد شد.

2-مقاوم‌سازی به روش ژاکت فولادی

ژاکت فولادی ظرفیت باربری عضو را بهبود می‌بخشد. مقاومت خمشی و برشی تیرهای بتنی را افزایش می‌دهد و تاثیری در شکل‌پذیری آنها ندارد. ولی در ستون‌های بتنی علاوه بر افزایش مقاومت خمشی و برشی، به دلیل محصورشدگی بیشتر و مهار آرماتورهای فشاری، شکل‌پذیری را نیز افزایش می‌دهد. بزرگترین مزیت این روش عدم نیاز به قالب‌بندی می‌باشد.

این مطالب بخش‌هایی از دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای می‌باشد.

دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای براساس هر دو نرم افزار Sap2000 , Etabs آموزش داده می‌شود. در این دوره طراحی عملکردی براساس پیوست دوم استاندارد 2800 و بهسازی لرزه‌ای براساس نشریه 360 و ASCE41 انجام می‌شود. جزوه کامل کل دوره بالغ بر 1300 اسلاید در اختیار شرکت کنندگان دوره قرار داده می‌شود. در این دوره پروژه‌های کامل قاب خمشی بتنی، دیوار برشی بتنی، قاب خمشی فولادی و انواع مهاربندهای CBF و EBF به صورت گام به گام آموزش داده می‌شود.

Leave a comment

filter html

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.