رفتار آزمایشگاهی اتصال مفصلی در سازه‌های بتن‌آرمه

رفتار آزمایشگاهی اتصال مفصلی در سازه‌های بتن‌آرمه

در چه صورتی رفتار یک قاب بتنی به صورت قاب فضایی ساده خواهد بود؟

مطابق با استاندارد 2800 منظور از قاب ساده بتنی چیست؟ منظور اتصال مفصلی تیر به ستون است؟

مطابق با استاندارد 2800 یک سیستم مقاوم بار جانبی که در آن قاب به دیوار برشی تکیه دارد برای اینکه این سیستم قاب دوگانه محسوب شود حتما بایستی شکل‌پذیری قاب مذکور، متوسط یا ویژه باشد، در صورتی که قاب بتنی دارای شکل‌پذیری کم باشد در این صورت کل سیستم به صورت قاب ساده تلقی می‌شود، منظور قاب ساده مذکور، اتصالات مفصلی در قاب بتنی نیست بلکه این مفهوم مربوط به شکل‌پذیری بخش قابی می‌باشد از آنجایی که ضریب رفتار یک سیستم دوگانه متاثر از توان اتلاف انرژی همزمان قاب و دیوار می‌باشد حال در صورتی که شکل‌پذیری بخش قابی کم باشد در این صورت آئین‌نامه توان اتلاف انرژی بخش قابی را نادیده گرفته و تامین شکل‌پذیری را  صرفا به دیوارهای برشی می‌سپارد. پس در این حالت ضریب رفتار سازه صرفا مربوط به دیوار بوده و سیستم از نظر ضریب رفتار دوگانه نخواهد بود. اتصالات مفصلی در سیستم‌های بتن‌آرمه فقط در سازه‌های پیش‌ساخته مطرح بوده و اجرای آن در سازه‌های بتنی در جا (مطابق با شکل روبه رو) از نظر علمی منتفی می‌باشد و این رفتار توسط نمونه‌های آزمایشگاهی مردود شده و هیچگونه سند و مدرک آئین‌نامه‌ای مبنی بر نحوه انتقال برش تیر به عضو تکیه‌گاهی بعد از چندین سیکل زلزله وجود ندارد.

دیتیل‌های اتصال‌های مفصل مکانیکی که در برخی مراجع وجود دارد، مطابق با نتایج آزمایشگاهی رفتار قابل اعتمادی نداشته و پایداری لرزه‌ای سازه را دچار بحران خواهد کرد. بنابراین این نوع دتیل‌ها برای ایجاد مفصل مکانیکی در سازه‌های بتنی درجا به هیچ وجه توصیه نمی‌گردد.

قاب ساده بتن‌آرمه چیست؟

مفصل پلاستیک در تیرهای بتن‌آرمه

 

این مطالب بخش‌هایی از دوره جامع طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای با نرم‌افزار Sap2000 می‌باشد.

دوره طراحی عملکردی و مقاو‌م‌سازی لرزه‌ای دوره طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای طراحی عملکردی  طراحی براساس عملکرد دوره طراحی براساس عملکرد و مقاو‌م‌سازی لرزه‌ای دوره طراحی براساس عملکرد و بهسازی لرزه‌ای دوره تحلیل غیرخطی و طراحی براساس عملکرد دوره تحلیل غیرخطی و طراحی عملکردی دوره تحلیل غیرخطی و بهسازی لرزه‌ای دوره تحلیل غیرخطی و مقاوم‌سازی لرزه‌ای

Leave a comment

filter html

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.