مروری بر روش‌های محاسبات برش طراحی ستون‌های بتن‌آرمه در قاب‌های خمشی ویژه

مروری بر روش‌های محاسبات برش طراحی ستون‌های بتن‌آرمه در قاب‌های خمشی ویژه

چکیده: برش طراحی ستون‌ها در قاب‌های خمشی ویژه براساس ACI 318-19 مطابق با تصویر زیر محاسبه می‌شود. استاندارد ACI 318-19 حداقل مقدار برش طراحی ستون‌ها را مقدار نیروی برشی حاصل از تحلیل ارتجاعی براساس ASCE 7 تجویز می‌کند (Vcode). این استاندارد در ادامه دو رویکرد مختلف از مکانیزم‌ها، برای محاسبه برش لرزه‌ای ارائه می‌دهد. برش نظیر با "مکانیزم ستون" و برش نظیر با "مکانیزم تیرهای متصل شده به گره اتصال"، محاسبه شده و حداقل مقدار حاصل از این دو روش انتخاب می‌شود، لذا در نهایت برش طراحی توسط این استاندارد به صورت مقابل خواهد بود: 

VDesign=max(Vcode,min(VACI318(A) ,VACI318(B)))

مقدار غالب براساس این مدل معمولاً برش نظیر با مکانیزم تیرهای متصل شده به گره اتصال می‌باشد. لیکن ACI 318-19 ضابطه‌ای در مورد توزیع لنگر بین ستون‌های متصل شده به گره اتصال ارائه نکرده و روند محاسبات را به قضاوت مهندسی واگذار کرده است. نتایج مطالعات آزمایشگاهی و عددی در سیستم قاب‌های خمشی ویژه نشان می‌دهد که برش طراحی ستون‌‌ها که از مکانیزم شدن تیرها محاسبه می‌شود کاملاً اشتباه بوده و بایستی اجتناب شود (مستقل از روش انتخابی برای توزیع لنگر خمشی تیرها بین ستون‌های متصل به گره اتصال). روش‌های پیشنهادی محققین برای برش طراحی ستون‌ها تقریباً شبیه به روند محاسبه برش طراحی دیوارهای برشی بوده که شامل ضریب تشدید اضافه مقاومت، ضریب تشدید دینامیکی به علاوه اثرات موقعیت ستون است.

این مقاله بخشی از فصل سوم (تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی) جزوه طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای می‌باشد. بخشی از  تفسیر‌های نتایج تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی این جزوه در این مقاله گنجانده شده است. مراجع اصلی جزوه برای تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی در زیر ارائه شده است. جزوه کامل فصل سوم در آینده نزدیک به صورت کامل منتشر خواهد شد.

مقله کامل را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید:

 

RC Column Design Shear in Special Moment-Resisting Frames

 

این مقاله بخشی از جزوه "طراحی عملکردی و بهسازی لرزه‌ای" می‌باشد. این جزوه را می‌توانید از این لینک به صورت رایگان دانلود کنید.

Leave a comment

filter html

  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.